Ten, kdo nemá Vánoce v srdci, je nikdy nenajde ani pod stromkem..

Vánoce v Česku

7. září 2014 v 15:40 | Marťa |  Vánoce :)
Sice všichni víme jak vypadají typické české Vánoce, ale tak proč sem nedat článek na toto téma.

Předzvěstí Vánoc je advent. Začíná čtvrtou neděli před Štědrým dnem. K adventu neodmyslitelně patří kulatý věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují. V tuto dobu začínají vánoční trhy a rozsvěcují se vánoční stromky na náměstích.
5. prosince děti netrpělivě očekávají Mikuláše se svou družinou, andělem a čertem. Za písničku nebo básničku je mikuláš obdaruje sladkostmi, ovocem a oříšky anebo je pokárá, že zlobily a nadělí jim brambory a uhlí.


V každé zemi se Vánoce slaví jinak. U nás se dávají dárky už 24. prosince, v Anglii nebo USA až 25. prosince ráno. Začneme od začátku ráno 24. prosince tedy na Štědrý den se podle tradice ozdobí vánoční stromeček. Někdo ho již den předem, já zdobím přímo v den D. Ve většině domácnostech bývá živý stromeček, ale poslední dobou se velmi oblíbily umělé stromky. Zbytek celého dne se poslouchají koledy, kouká se na pohádky, balí se poslední dárky, vaří se a samozřejmé je těšení se na ježíška.


Oběd je velmi skromný a liší se podle zvyků v jednotlivých krajích. Celý den by jsme podle tradice neměli nic jest aby jsme uviděli zlaté prasátko, ale kdo to kdy vydržel. Na štědrovečerní tabuli většinou nesmí chybět rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát. Podle tradice se k štědrovečernímu stolu usedá s první vycházející hvězdou. Pod talíř se dává šupina z ryby, která symbolizuje peníze a hojnost. V průběhu večeře by se nikdo neměl zvednout od stolu dokud všichni nedojí.


Po večeři se většinou ve vedlejší místnosti očekává zazvonění zvonečku a příchod Ježíška s dárečky. Následuje to vždy nejoblíbenější, rozbalování dárků. Hlavním křesťanským svátkem je Boží hod vánoční, připadající na 25. prosinec. Následujícího dne, na svatého Štěpána, děti dříve chodily od domu k domu a koledovaly. V dnešní době se tyto dva dny jezdí navštěvovat rodiny a přátelé. Vánoční období končí příchodem Nového roku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama