Ten, kdo nemá Vánoce v srdci, je nikdy nenajde ani pod stromkem..

Vánoce v USA

9. září 2014 v 21:44 | Marťa |  Vánoce ve světě
Vánoční sezóna v USA začíná po Dni díkůvzdání, který se slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek.

Národnostně pestrá Amerika v prosinci nenabízí jen křesťanské Vánoce. Židé slaví chanuku, svátek světel. V černošských rodinách se slaví kwanzaa, slavnost prvních sklizenych plodů.Křesťanské Vánoce mají ve Spojených státech společné rysy, jako v evropských zemích. Vánoční stromeček se zdobí již dva nebo tři týdny před Štědrým dnem. O Vánocích však Američané zdobí nejen stromečky, ale i své příbytky a často se pak večer jezdí projíždět po okolí a kochají se pohledem na zářící domy sousedů.

Na Štědrý den se normálně chodí do práce. K večeři se pak každý oblékne do něčeho svátečního a začnou se podávat oblíbená rodinná jídla. Často je to krocan se šunkou, jinde mořské plody, nebo pizza. Téměř nikde nechybí jablečny koláč ( American pie).


Po večeři se jde na půlnoční mši. Děti ještě předtím než jdou spát nachystají pro Santu Clause sušenky, sklenici mléka a pro soby mrkve. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince , kdy je státní svátek. Celý den se odpočívá a navštěvují se příbuzní. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak a ji se cukroví.


Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů. V moderní verzi je sobů devět, z nichž ten devátý se jmenuje Rudolph. Ten pak vede celé spřežení a nos má červený jako žárovku. qDárky vyrobili Santovi pomocníci - skřítci na Severním pólu. 26. prosince už končí svátek a lidé musí do práce. Horečně se ale také nakupuje, protože jsou první den po svátcích veliké slevy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama