Ten, kdo nemá Vánoce v srdci, je nikdy nenajde ani pod stromkem..

Říjen 2016

53 dní

31. října 2016 v 22:57 | Marťa |  Dny do Vánoc 2016 ;)
Ahojky :) tak dnešní nekonečný den už je zase za mnou :) Jinak dnes máme Halloween, doufám že nás v noci nenavštíví nějací duchové nebo strašidla :D


Halloween

31. října 2016 v 22:57 | Marťa |  Zahraniční tradice
Dnes máme 31. října, znamená to, že ve většině zemí po celém světě se slaví svátek Halloween :)

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.


Původ
Název halloween je zkratkou spojení All Hallows' Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.Symboly Halloweenu
Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy. V USA je oranžová dýně známá jako jack-o'-lantern nebo jack o'lantern. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny. S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.

Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.


Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.


Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.Halloweenské tradice, zvyky a hry
Trick-or-treating v překladu znamená "Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu" (v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.


Hororové historky a strašidelné příběhy si mezi sebou vypráví starší děti. Čím děsivější, tím lepší. Mnoho seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické díly.


Halloweenský průvod se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parade.

K tomu to tradičnímu svátku patří také sváteční výzdoba, ale né leda jaká :)


V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají vyřezanou dýni a tim to končí :)

The First Noel - Celtic Woman

31. října 2016 v 15:52 | Marťa |  Anglické koledy
Jedna z mých nejoblíbenějších vánočních písniček, při které se člověk uvolní a naladí na vánoční atmosféru :)


54 dní

30. října 2016 v 21:31 | Marťa |  Dny do Vánoc 2016 ;)
Ahojky :) tak nám končí prodloužený víkend a čeká nás poslední den v říjnu :)

Dnešní kusovka :)


Victoria's Secret Fashion Show 2007 - Seal

30. října 2016 v 21:27 | Marťa |  Zahraničí
Video z přehlídky Victoria's Secret z roku 2007 :) Opravdu krásné vánoční modely, mohly ale předvádět na nějakou vánoční písničku :)


Sníh, sníh a zase sníh

30. října 2016 v 21:26 | Marťa |  Krajina
Pár obrázků krajiny pod pokrývkou sněhu :)

55 dní

29. října 2016 v 23:01 | Marťa |  Dny do Vánoc 2016 ;)
Ahojky :) tak dneska jsem zase propustila uzdu své fantazie, zručnosti a vytvořila jsem vcelku pěknou dekoraci dědovi na hrob :) Foto přidám zítra :)

Dnešní kusovka :)


Advent - Paříž (Museum kolotočů)

29. října 2016 v 22:58 | Marťa |  Paříž
Dnes přidávám další článek ze série Advent v Paříži, nyní je to zajímavé muzeum Merveilleux :)

Festival du Merveilleux

Předvánoční období je jedním z nejvzácnějších okamžiků v roce, nachází se zde místa, která otvírají své brány pouze v tento sváteční čas, jedním z nich je Musée des Art Forains. Soukromé muzeum, které nabízí jednu z největších sbírek pouťového umění a kolotočů na světě. Muzeum je rozděleno do pěti částí, kde má každá část své téma.

The Musée des Arts Forains (museum umění) nabízí výstavu 19. stoletíThe Théâtre du Merveilleux (báječné divadlo) nabízí místnosti kuriozit


The Salons Vénitiens, (Benátské salóny)The Théâtre de Verdure (divadlo zeleně) kde se nachází úžasné zahrady.


The Magic Miror (zrcadlový stan), replika kruhového stanu z 20. let min. století .

Návštěvníky celý den doprovází mimové, kouzelníci, akrobati a vypravěči. Své si zde najdou všechny věkové kategorie.

Vánoční města

29. října 2016 v 22:52 | Marťa |  Města, vesnice a vesničky
Jedním slovem nádhera :)


56 dní

28. října 2016 v 23:12 | Marťa |  Dny do Vánoc 2016 ;)
Ahojky :) jak pak jste si užili sváteční den ? Taky si pořád myslíte že je sobota a ne pátek ? :)

Dnešní kusovka :)